Moje legie

Můj vlastní pohled na cizineckou legii, ve které jsem byl tělem i duchem přes 15 let, ale duchem zůstanu navždy. Je nutné pochopit základní hodnoty této vojenské společnosti. Už jenom to, že je zde přes 180 národností mužů z celého světa, a jsou zde zastoupena všechna náboženství, kultury, které jdou pod taktovkou francouzského jazyka. Tento princip byl zaveden roku 1831, kdy byla založena cizinecká legie francouzským králem Ludvíkem-Philippem. Všechny tradice, které jsou zachovány a respektovány dodnes – jako bílá kepi pokrývka hlavy, která chránila legionáře před krutým sluncem v Africe, ztráta osobní identity, opuštění rodiny i vlasti, všech milovaných a drahých, prostě vše čím jsme byli a co jsme vlastnily. Je to daná cena a vykoupení za novu identitu, kterou si člověk zvolil bud’ dobrovolně, nebo byl k tomu donucen životními okolnostmi. Cizinecká legie zaujímá od svého vzniku neustále speciální postavení mezi všemi možnými vojenskými institucemi na celém světě.

Cizinecká legie je od svého vzniku zahalena mýtem, který ji přidává exotiku, pokušení a hlavně dobrodružství. Může se také stát druhou šancí pro většinu nešťastných mužů, kteří ztratili v civilním životě smysl a hodnoty svého uplatnění. Legie od svého vzniku jede stále vpřed neskutečným tempem a její směr určují světové události, které legionáři plní vždy dle svého kodexu cti. Je to největší týmové uskupení na světě, kdy všichni táhnou za jeden provaz. Tento princip legionáři udržují díky pravidelnému a každodennímu rytmu, který vytváří zázemí pro tým a izoluje jednotlivce, kteří z tohoto silného uskupení sami odpadají. Tento důkaz je názorně ukázán při slavnostní vojenské přehlídce 14. července na Champs Elyseés, kdy se před prezidentskou tribunou jako jediná jednotka nikdy nerozděluje.  Tempo pochodu je také jiné 88 kroků za minutu oproti 120 krokům u ostatních francouzských jednotek, je dalším důkazem, že cizinecká legie jde svým pomalým, ale jistým tempem stále vpřed. Každý člen v řadách legie vytváří hodnotu, která roste v neskutečnou sílu této jednotky. Duchovní tradice a propojení s touto silou tomuto celku přidávají nadpozemskou energii. Legionářský válec, který se pomalu, ale jistě sune vpřed nemá překážku, která by tento kolos zastavila. Je to důkaz spojených hodnot, které legionáře spojují v jeden pevný celek.

Mezi základní hodnoty patří: Čest a věrnost

To jsou hodnoty, které máme geneticky všichni v sobě. Legionáři prohlubují tyto hodnoty svou připraveností k boji, která je jejich nedílnou součástí a potřebná pro úspěchy na bojových polích. Dnešní moderní uspěchaná doba, která tyto hodnoty vypustila a mladé lidi k tomu vůbec nevede a jak říká většina, umět podvádět, krást, lhát, nedržet slovo je prostě normální. Není to pravda! Je důležité šířit čest a věrnost mezi ostatní jedince a příkladem můžeme dát bitvu u Camerone v Mexiku, kdy cizinecká legie s 65 muži čelila více než 2000 mexickým rebelům po dobu více než 11 hodin, aby zachránila konvoj, který měli za úkol chránit. Bojovali statečně a věrnost byla odměněna 3 přeživším darem života od mexických rebelů, kteří sklonili zbraně s proslovem, „mužům jako vy, se neodmítá žádný požadavek“ a k tomu byla přidána věta plukovníka Mexických rebelů „to nejsou lidé, ale ďáblové“. Čest a Věrnost byla zapsána krví každého padlého legionáře a je motivací pro všechny legionáře dodnes.

Kamarádství a bratrství ve zbrani: Jsou hodnoty, které v bojových nasazení patří mezi nejdůležitější vlastnosti. Je nutné se spolehnout na svého kolegu, který kryje moje záda nebo spoléhá na mou pomoc. Nikdy neopustím svého kamaráda v boji, je devizou každého legionáře.

Odvaha: Která nám nebyla při narození dána automaticky, a kterou si musíme v průběhu našeho krátkého života vypilovat. Legionáři svojí tvrdou před bojovou přípravou, kdy jsou o hladu, unaveni, fyzická zátěž se neustále zvyšuje a psychická připravenost poté získává pevnou a odolnou strukturu potřebnou v bojových nasazeních. Zde se z mužů stávají silní členové řad cizinecké legie „Legionáři“. Vůle disciplína a odvaha jsou vryté v každém těle legionáře.

Disciplína, která od vzniku cizinecké legie nabírá neskutečných rozměrů přesahujících až do dnešní moderní doby. Rozhodnutí velitele, které se ne vždy obejde bez rizika, nemá nikdy šanci na úspěch, pokud nebude mít podporu z řad týmu. V bojovém nasazení není čas na debaty před nasazením a už vůbec ne v průběhu boje, to vždy vede k ohrožení celého týmu nebo neúspěchu. Na debaty je dostatek času po ukončení nasazení. Kodex cti legionáře prezentuje všechny důležité hodnoty, které každý legionář ctí a svojí krví dnes již přes 188 let od svého založení.

Hodnoty, které spojují muže z celého světa a vytvářejí jedinečné seskupení, jsou podnětem k zamyšlení pro dnešní, čím dál více náročnější integraci moderní doby.

Dnes po mém odchodu z řad cizinecké legie i mém návratu, jsem si uvědomil, že naprosto nelituji chvíle, kdy jsem před patnácti lety dojedl poslední řízek od mámy, zaklepal na dveře a požádal o vstup do cizinecké legie. Dala mi spoustu možností, poznal jsem svět, pracoval s nejrůznějšími lidmi, poznal sebe sama a také si několikrát hrábl až na samé dno. Odcházel jsem s tím, že se vyznám i v sobě samém a můžu si v životě věřit. Naučil jsem se a mojí dnešní motivací je,

,,Vždy nastane čas, kdy nás opustí motivací a chut’í do dalších kroků. Je nutné nalézt tu poslední sílu, kterou se rozhodneme co dál. Pohyb lečí a tak jdu a makám na sobě jako by to bylo poprvé. Vzpomínám na dávné krásné časy a motivace se náhle vrací. Nečekat, ale udělat, je oč tu běží.“ Stan Gazdik

Tyto schopnosti jsem si přenesl z cizinecké legie do civilního života a snažím se je předat mé rodině, a celé IAODG.

Myslete na to, že když umíráme, nic není důležité. S námi umírají i vzpomínky, starosti, obchody, lásky, peníze, strach, stromy a nespočetné světy. Když žijeme, zapomínáme na svůj střed, na naše hluboké vědomí, které je zdrojem našeho života. Většinu času se lidská bytost ztrácí v problémech společného života, a brzy se stává jejich obětí.