Emergency Response Coordinator (ERC) pro Netflix Europe

Měl jsem tu možnost opět pracovat s profesionály, dnes na projektu filmu Extraction 2. Kluci jsou specialisté PJ (pararescue jumpers-para záchranáři). Ačkoliv jsou celkově PJ tou nejmenší speciální vojenskou jednotkou v USA, neznamená to, že by byli podřadní, nebo, že by o službu u této jednotky nebyl zájem. PJ mají sice svou školu, ale vlastně nemají jednotku, jako je četa nebo jiný útvar. Jsou vždy přidělováni k záchranným letkám. Než se ale člověk dostane do funkce PJ na záchranném vrtulníku, trvá to nějakou dobu. Na PJ jsou kladeny veliké nároky a v oblasti zdravotnictví jsou naprosto nekompromisní. Znalosti v této oblasti dosahují často znalostí praktických lékařů i chirurgů. PJ jsou nejspíše jedinou skupinou ze speciálních jednotek s tak vysokým vzděláním.

 S týmem PJ jsme pilně připravovali prevenci, koordinaci, postupy pro reakci a zmírnění všech možných rizik v průběhu natáčení a velmi nebezpečných situací (jako např. přistání helikoptér na jedoucím vlaku) a vytvořili jsme fungující bezpečnostní spojení komunity záchranářských týmů, bezpečnosti práce na území CZ a bezpečnostním požadavkům Netflixu (rescue helikoptéra, hasiči, sanitka, rychlá záchran. Služba, bezpečností služby a další).

Před natáčením i v průběhu jsem byl v neustálém kontaktu se všemi zodpovědnými lidmi a doporučoval jsem plán možné reakce na mimořádnou událost, at‘ už to bylo v přímém kontaktu nebo i pozorováním z dostačené vzdálenosti pro efektivní analýzu nebezpečí a rizika. Rychlou reakcí v koordinaci mnohokrát si ani nikdo všiml hrozby, která mohla nastat. Situace byli jak u kaskadéru, tak i u cateringu nebo volně pohybujícího se personálu na place. Výhodou je i jazykové vybavení a možnost rychlé komunikace mezi jednotlivými službami. Rychlá a okamžitá pomoc byla také pro produkci, kdy dle požadavkům pro bezpečnost páce a bezpečnost celkovou jsme doporučil adekvátní a vhodný materiál pro jeho zakoupení.

Můj bezpečností pohled a krizové myšlení, jsem získal při mém patnáctileté působení v cizinecké legii a u speciální jednotky a také poté, kdy jsem přes 15 let působil, jako hlavní trenér prevence a výcviku bezpečnostních složek po celém světě. Boj proti terorismu a prevence bezpečnostních služeb je její součástí. Důležitá a včasná rozhodnutí jsou v této práci během stresových situací mojí výhodou. Klíčem efektivnosti je schopnost identifikace silných a slabých stránek v řešení a přístupů, stejně jako náklady a přínosy pro každé nasazení v průběhu projektu.

Byla i skvělá spolupráce jak s týmem PJ, tak i se Samem Eliou hlavním bezpečnostním pracovníkem Netflixu. Realizováním preventivních a bezpečnostních plánů, postupů a koordinace se svým týmem neustále pracujeme na minimalizaci škod, zranění či úmrtí.

Super parta 100%

Stan Gazdik