Vzpomínám na okamžik, kdy jsem se seznámil s mým dnes nejlepším přítelem Ricardem Garciou z Portugalska. Bylo na semináři speciálních jednotek v Portugalsku roku 2014. Od této chvíle jsme s Ricardem spolupracovali na mnoha projektech, které naše přátelství jenom zpevňovalo. Portugalsko je pro mě zemí volnosti a celoplošné pozitivní energie. Samozřejmě jako všude jinde se najde i něco co nám opravdu nesedí, ale to se mi prozatím nepodařilo poznat. S celkovou mentalitou portugalských lidí, jsem měl možnost poznat po dobu mého působení v cizinecké legii a to hlavně při mých začátcích, kdy jsem neuměl vůbec francouzsky a bylo velmi těžké se domluvit. Portugalští kluci mi pomáhali, kde se dalo a pro mě to byla neocenitelná pomoc v tomto aklimatizačním období v cizí zemi. Zjistil jsem, že portugalská mentalita a to se mi potvrdilo po celou dobu mého působení v cizinecké legii, je úplně jiná než ta naše povaha česká.

Když roku 2015 přijel Ricardo na vlastní kůži poznat výcvik IAODG na kurz 50H cizinecké legie. Opustil těžce svého bratra Antonia na vozíku (úraz při vojenské službě seskoku padákem 93% ochrnutí těla) o kterého se nepřetržitě stará, který mu sám doporučil at’ jede a že ho v tom naprosto podporuje. Ricardo, tak přijel poprvé do české republiky. Pochopil o čem a jak jsou vedeny moje výcviky a kam směřuje osobní rozvoj každého jedince pod mým vedením. Ricardo jako jediný, který kurz nedokončil a po 41h výcviku musel zazvonit na zvon pro ukončení výcviku, který znamenal pro něj konec bez konce. Jak, ale sám Ricardo napsal po kurzu, že cítil svoji hrdost a štěstí, které mu otevřeli oči pro další kroky svého života. Okamžiky které jsou z výcviku navždy vryty pod jeho kůži, každá chvilka, každá tvář a jak říká Ricardo „naučil jsem se zde za 41hodin to, co se někdo nenaučí za celý svůj život“. Pochopil jsem, jaké je mé místo na této zemi.

Další naší společnou akcí byl seminář v Escola Secundaria v Guimaraes roku 2016, zde jsem společně se svým starším synem Philippe představili a názorně ukázali náš systém PRO DEFENCE v praxi i pro mladé děti. Jaký je hlavní přínos systému ve výchově s celoplošným šířením pozitivní energie, pomoci a spolupráce. Když jsme se s rodinkou opět vraceli na dovolenou zde do Portugalska a to převážně do města Guimaraes, které je kolébkou vzniku této země „Aqui Nasceu Portugal“,  měli jsme další možnost poznání s jakou vstřícností se nám dosahuje uznání za naší cestu v osobním rozvoji a jeho šíření.

Pravidelná naše společná internetová komunikace vedená k rozšiřování dalších možností osobního rozvoje. Ricardo mě oslovil a nechal si dobrovolně vytetovat na své tělo symboly a principy IAODG, které neustále podporují jeho osobní růst. Pochopil co je život, jak v něm žít, jak najít svojí pravou identitu. Člověkem, kterým je Ricardo dnes, kdy je muž činu a slov v přímé akci.

V roce 2019, kdy můj syn Philippe odcestoval na jeden měsíc sám do města Guimaraes. Tuto možnost jsem nabízel i jednomu se svých instruktorů, který ale bohužel tuto příležitost nevyužil. Philippe měl za úkol rozvíjet program Pyramidy bezpečí, který pojednává o přátelství, vztazích a hlavních bodů pyramidy. Šlo o setkání přátel, spatřit různá nová místa, kde Portugalsko je místo nové generace. Lidé jsou zde jak už jsem se zmínil jiní, neignorují se, mají mnoho přátel a krásných lidských vztahů. Vše bylo pozitivní a plné energie, člověk nesmí propásnout žádnou životní chvíli. Musíme na sobě neustále pracovat s rozvíjet se. A jak říká Philippe „Rád bych se tam vrátil s tím, co mě život naučil. V Portugalsku jsem se naučil plánování, které můžu využít ve spoustě situacích v mém životě. Mě se tato mise strašně líbila. Vím, že toto vše vytvářím pro svojí budoucnost a s dalšími mými osobními zkušenostmi, kterými chci přispět k rozvoji naší rodiny IAODG a Pyramidy bezpečí.“

Dnes s Ricardem budujeme neustále pevné základy architektury Pyramidy bezpečí a jejího celoplošného šíření. Mým snem je, že vše, co a jak dělám, je pro změnu dnešního světa v něco nového, věřím v efektivní způsob bezpečného myšlení a kvalitní výchovy mládeže. Myšlení a chování jedinců měním tak, že dávám svým programům srdce, kdy moje bezpečnostní programy jsou jednoduché a šité na míru jedincům i skupinám. Prostě vytvářím Pyramidu bezpečí a věřím v to, co dělám. Věřím Pyramidě bezpečí a programu Produktivního ochránce, protože je zde pro nás.

Odrazem osobního rozvoje je, že dnes Ricardo kandiduje ve svém rodném městě do zastupitelstva města Guimaraes. Jak říká Ricardo „dívám se a dostávám energii, sílu, moudrost, spiritualitu, pýchu, povinnost a to vše je spojeno se ctí a věrností. Od té chvíle existuje jen jedna cesta … závazek! Strana RIR – Reagir – Include – Recycle oznámila svého kandidáta na farní shromáždění farního svazu Oliveira do Castelo, S. Paio a S. Sebastião. Ricardo Garcia je protagonistou zmíněné kandidatury v rámci strategie „dát hlas občanům, kteří předkládají věrohodné návrhy a mají žádoucí profil pro tuto novou fázi našeho demokratického života“.