Dnes je to již skoro 7 měsíců od mého prvního a návazného druhého zranění, přesně dvojitého přetržení Achillovy šlachy. Druhé přetržení se hojilo o mnoho hůře než to první, ale dnes to jsou již a pouze vzpomínky. Rehabilitace a opravdový klidový režim za poslední tři měsíce zranění krásně podporuje v jeho dobrém léčení a včerejší první krátká projížďka na kole s krásným pocitem být opět venku splnila všechny očekávání. Je důležité trénovat také jiné části těla, pokud tělo samotné nám ještě nedovoluje kompletní fyzický výkon, na který bylo tělo závislé po několik desítek let. Vzpomínám na Afriku, kde jsem měl tu možnost působit několik let a vidět v jakých podmínkách žijí místní občané, tak u nás si člověk možná stěžuje, když mu dojde toaletní papír na záchodě a v tu chvíli si dotyčný myslí, že je konec světa. Proto jsem si řekl, že si udělám půst a to 48h bez vody a jídla.

Když se řekne půst, spousta z nás si možná vybaví mučivé pocity hladu, jaké si jen můžeme představit. Přesto ti, kteří podstupují tuto cestu dobrovolně tak vědí, že o nic nejde. Je to pouze po určitou dobu pevná vůle a odhodlání. Je to také možnost, kdo pracuje se svým tělem a chce ho poznat o trochu více, že pocit hladu s tím, že máme doma plnou lednici je jenom a pouze hra, kdy trávíme čas bez vody a jídla. Je to také možnost, kdy můžeme najít po ukončení půstu ztracenou energii a možná také se nám podaří i vyléčit zdravotní problémy, které nás provázejí hlavně v psychické podobě už nějaký čas. Půst není kouzelný proutek, který vyléčí naše tělo okamžitě, je to celoživotní disciplína, která by nás měla provázet po celou dobu naší existence. Je to pouze dílek našeho životního puzzle obrázku, který však není jediný a je pouze na nás, jakou máme představu o celkovém výsledku našeho složeného životního obrazu.

Půst je obdobím klidu, kdy máme možnost nalézt odpovědi na spoustu našich otázek. Můžeme objevit spoustu další informací, ale hlavně jde o nalezení rovnováhy a klidu, který je zdrojem k osobnímu dobytí potřebné energie v dnešní uspěchané době. Za trošku hry na hlad a žízeň, můžeme nalézt podstatu našich problémů a hlavně nalezení sebe sama. Po celou dobu se honíme za materiálním bohatstvím, ale zapomínáme na tu nejdůležitější hodnotu naší existence a to duchovní růst. Já říkám, že je dobré být v tomto směru sobecký a to neobklopovat se jedinci, kteří pouze vysávají naši drahocennou energii, mají pocit závisti, smutku či zmaru. Nervový systém máme pouze jeden a pokud mu dojde zdroj, je už pozdě. Jsem zastáncem reálného názoru, že dělat pro sebe málo, ale pravidelně je mnohem snazší i efektivnější než udělat něco a pouze jednou za čas. Oslabený nervový systém je zdrojem přivolávání všech negativních položek pro naše tělo.

Půst pokládám za jeden z nejstarších způsobů léčení, který ovlivňuje nejen fyzickou, ale i psychickou kvalitu našeho zdraví. Pomáhá odstraňovat odpadní produkty látkové výměny, v nemocných a zanesených orgánech vyvolává autolýzu tuků, zvyšuje vyměšovací schopnost plic, jater, ledvin, kůže a sliznic. Organismus během postních dní odpočívá, veškerou energii, kterou by za normálních okolností věnoval trávení, věnuje očistě a regeneraci, kdy spotřebovává to, co mu je nejméně třeba. Může se jednat o zbytečné tkáně, výrůstky, srůsty, nánosy na střevních stěnách a vnitřních orgánech, neduživé, slabé buňky a další útvary. Při půstu je velmi brzy zřetelné, díky několika faktorům, jak rychle je tělo schopno samočisticího procesu. Žádný strach, vše je tolik žádoucí a ku prospěchu.

Já jsem zvolil půst bez vody, jelikož je také si myslím dobré zjistit, jak naše tělo reaguje, když je všude kolem voda, ale hlava vždy když přijde chuť se napít, tak si pouze řekne, už jsem se napil. Já jsem dokázal vařit pro rodinu, je pravda že jsem ani neochutnal pokrm, ale rodince chutnalo. Koukal jsem na tv, kde jako naschvál dávali plno pořadů o vaření, děti při hraní fotbalu mi nabízejí vodu nic mě neodradilo a vždy s úsměvem jsem odmítnul, jelikož jsem si dal pevně stanovený cíl 48h bez ničeho.

Tělo se chovalo úplně stejně jako při normální dni, myšlenka, která vždy, když rodina jedla u stolu byla vyslána do mé hlavy ve formě, že už jsem jedl, bylo to moc fajn a krásně jsem se nacpal. Takže z mé strany mohu říct, že své tělo znám opravdu dobře a dokážu s ním pracovat pro regeneraci a zotavení. Hned ráno po půstu jsem si dal snídani musli, makový koláč a kávu. V 8h00 ráno jsem šel na cvičení jako každé pondělí a vůbec jsem nepocítil slabost nebo nějaký jiný negativní jev. Udělal jsem 42 trakcí pyramidou a další pohybová cvičení, které cvičím dle mých pohybových možností po zranění. Je ale pravda, že po 3 měsících klidu, jsem dnes již schopen dělat cvičení sice s rezervou, ale docela obstojně.

Takže dejte možnost poznat, jak vaše tělo reaguje mimo rutinní období a uvidíte, že objevíte váš další dílek k sestavení vašeho životního obrazu. Vše je pouze v hlavě a v disciplíně. Jinak odstranil jsem 4kg svojí váhy 🙂