Portugalsko je pro mě zemí volnosti a celoplošné pozitivní energie. Samozřejmě jako všude jinde se najde i něco co nám opravdu nesedí, ale to se mi prozatím nepodařilo poznat. S mentalitou portugalských lidí jsem měl možnost poznat po dobu mého působení v cizinecké legii a to hlavně při mých začátcích, kdy jsem neuměl vůbec francouzsky a bylo velmi těžké se domluvit. Portugalští kluci mi pomáhali, kde se dalo a pro mě to byla neocenitelná pomoc v tomto aklimatizačním období v cizí zemi. Zjistil jsem že portugalská mentalita a to se mi potvrdilo po celou dobu mého působení v cizinecké legii, je úplně jiná než ta naše česká.

Poprvé jsem přijel do města Lisabon pro výcvik policie a speciálních jednotek roku 2009 na výcvik s teleskopickým obuškem od americké firmy ASP, kde jsem působil jako hlavní trenér. Můj kolega Rui Oliveira portugalský policista speciální sil mě seznámil s místní kulturou a rozšířil pohled na portugalskou mentalitu. Zde mi představil také civilního trenéra bojových umění Huga Matose s kterým jsme si hned padli do oka a probírali další možnosti výcviku v Portugalsku.

Do Portugalska jsem vždy vracel rád, jak už pro výcviky bezpečnostních složek, tak a to hlavně s mojí rodinkou, kde jsme vždy měli možnost poznat krásu Portugalska. V roce 2014 mě Hugo seznámil s Ricardem Garciou na prvním mezinárodním meetingu, který pořádali Hugo s Ricardem společně. Vila do Conde, kde se uskutečnil tento první mezinárodní seminář zaměřený na profesní rozvoj policejních, vojenských a bezpečnostních obranných technik. Pořadatelé pozvali ty nejlepší instruktory z Portugalska a i já jsem mohl představit své umění PRO DEFENCE a předat své načerpané zkušenosti. Získal jsem ocenění nejlepší instruktor meetingu. Od té doby jsme hlavně s Ricardem navázali přátelský vztah a bohužel s Hugem jsme se museli rozejít, kvůli jeho neprofesionalitě.

Další velkou pořádanou akcí byl seminář v Escola Secundaria v Guimaraes roku 2016, zde jsem společně se svým synem Philippem představili a názorně ukázali náš systém PRO DEFENCE v praxi i pro mladé děti. Jaký je jeho hlavní přínos ve výchově s celoplošným šířením pozitivní energie, pomoci a spolupráce. Když jsme se s rodinkou vraceli na dovolenou zde do Portugalska a to převážně do města Guimaraes, které je kolébkou vzniku této země „Aqui Nasceu Portugal“.  Měli jsme již možnost se zde seznámit s jakou vstřícností se nám dosahuje uznání za naší cestu v osobním rozvoji a jeho šíření.

Další důležitý krok byl, když v roce 2019 Philippe odcestoval sám do města Guimaraes. Byl zde u našeho přítele a ředitele pobočky IAODG Portugal Ricardo Garcia podobu jednoho měsíce. Philippův úkol byl rozvíjet program Pyramidy bezpečí, která pojednává o přátelství, vztazích a pěti hlavních bodech pyramidy. Opět potkal zde různé lidi, viděl různá nová místa, Portugalsko je místo nové generace. Lidé jsou zde jak už jsem se zmínil jiní, neignorují se, mají mnoho přátel a krásných lidských vztahů. Vše bylo pozitivní a plné energie, člověk nesmí propásnout žádnou chvíli. Musíme na sobě neustále makat. A jak říká Philippe „Rád bych se tam vrátil s tím, co mě život naučí. V Portugalsku jsem se naučil plánování, které můžu využít ve spoustě situacích. Mě se tato mise strašně líbila. Vím, že toto vše vytvářím pro svojí budoucnost s dalšími mými osobními zkušenostmi, kterými chci přispět k rozvoji naší rodiny IAODG a Pyramidě bezpečí.“

Dnes budujeme společně s Ricardem Garcia pevné základy architektury Pyramidy bezpečí a celoplošného šíření pomoci a bezpečí. Mým snem je, že vše, co a jak dělám, je pro změnu dnešního světa v něco nového, věřím v efektivní způsob bezpečného myšlení a kvalitní výchovy mládeže. Myšlení a chování jedinců měním tak, že dávám svým programům srdce, kdy moje bezpečnostní programy jsou jednoduché a šité na míru jedincům i skupinám. Prostě vytvářím Pyramidu bezpečí a věřím v to, co dělám. Věřím PYRAMIDĚ BEZPEČÍ a programu Produktivního ochránce, protože je zde pro nás.