Vzpomínám si, že když jsem chodil do páté třídy a dostal od paní učitelky matematiky výprask za to, že jsem si do žákovské knížky napsal místo neměl jsem v pořádku svoje školní pomůcky „měl jsem kopyto“, schytal jsem za to pár pěkných velkých facek. Nebylo to po poprvé co paní učitelka použila nepřiměřenou hrubou sílu a já si říkal, dneska jsem dostal pár facek za napsané kopyto, co mě bude čekat až provedu něco horšího.

Můj otec byl sportovně založený a já jsem začal se sportem již od svých 5 letech a to s fotbalem a hokejem. Hokej měl tu nevýhodu, že tréninky byly vždy před školou a tak se muselo pravidelně docela brzy vstávat, ale bylo to super a do školy jsme vždy šli s dobrou náladou. Takže mé mládí jsem prožil více na fotbalových a hokejových stadiónech, což znamená tréninky přes týden a o víkendu zápasy. Tento rytmus se táhl nerušeně až do mého odchodu na vojnu roku (89).

V civilní životě jsem se moc dlouho neohřál a na začátku roku 91 jsem vstoupil do cizinecké legie a po přijímači přímo k výsadkářům do 2REPu na Korsiku. U speciální jednotky jsem měl několik let na starosti výcvik a průpravu sebeobrany a bojové přípravy pro kolegy. Zúčastnil jsem se mnoho prestižních stáží ve Francii i v zahraničí.

Na začátku roku 2006 jsem se vrátil do ČR a začal podnikat v oboru výcviku sebeobrany a prevence bezpečí. Jezdil jsem po světě a předával i získával další moje celoživotní zkušenosti.

Dnes vím, že mám toho v mém krátkém životě hodně za sebou a ještě více před sebou. Pochopil jsem, že důležité je vždy zůstat oběma nohama na zemi, být pokorný a jít si svoji cestu na 100%, jinak to nemá smysl. Každý člověk potřebuje mít pro budoucnost nějaký pevný bod. Je důležité také to, co pro nás tímto pevným bodem je. Čemu můžeme věřit, v co máme usilovat? Však pouze vědomí pevného bodu v budoucnosti nestačí. Je zapotřebí vytvářet hodnoty přítomností ve směru pro budoucnost a mít sílu překonat i nepříjemnosti, které nám přítomnost přináší.

Po 45 letech zkušeností v oblasti sportu, výcviku a reálného boje mohu dnes konstatovat, že jsem zjistil, co nám všem doopravdy chybí.

Dnešní společnost uměle vytváří všemožné varianty překážek, ale neučí je překonávat. Sportovci, učitelé, rodiče i lídři firem nepochopili přesný směr rozvoje každého svěřeného jedince nebo týmu. Ne každý člověk dokáže být sám sobě trenérem a proto se obrací na druhou osobu, které věří k dosažení svého vytýčeného cíle. Ale co nastane, když sportovec ukončí svoji kariéru nebo rodič, divák, trenér nebo lídr není spokojen s našim výkonem? Přichází negativní vlna.

Negativní vlna dle mých zkušeností má pět stupňů účinku. Prvním stupněm je reakce v běžném stavu, která je prvním krokem negativní vlny. Zde jde o rychlou reakci na daný problém, většinou se jedná o nadávku nebo neverbální komunikaci (vulgární znakové gesta).

Druhý stupněm negativní vlny je myšlenkový otřes, zde platí, že čím větší a silnější je negativní myšlenkový otřes, tím větší a silnější bude naše negativní reakce.

Třetím stupněm negativní vlny je celoplošné šíření negativní vlny, zde platí systém řetězové reakce a to, vezmu s sebou všechny, kteří mi to dovolí a přidají se na moji stranu negativního myšlení.

Čtvrtým stupněm negativní vlny je dočasný ústup negativního myšlení, kdy si myslíme, že vše pominulo a špatně odhadneme jev skutečností a negativní vlna se vrací ještě silnější.

Pátým a posledním stupněm negativní vlny je negativní vlnobití, zde jde o neustálý návrat negativních vln, které se odrážejí od okolí a mohou se několikrát vracet. Platí zde také pravidlo, že čím větší překážka tím větší negativní odraz.

Ochrana před negativní vlnou spočívá především v připravenosti a informovanosti, ve spolupráci a v dlouhodobém budování a šíření pozitivní energie v celoplošném měřítku. Je to právě tak, že je člověk sám sobě trenérem, proto také sám sobě klade zvýšené požadavky na svou ostražitost, stává se produktivním ochráncem, ale musí jít i s dobou a své techniky neustále modernizovat. Změna situace je v rukách samotných lidí, vše závisí na převládající volbě každého člověka.

V současné době není žádný program ani systém, který by řešil oblast negativní vlny a právě proto jsem vytvořil pyramidu bezpečí. Pyramida bezpečí, která nabízí prevenci, studium a ochranu před negativní vlnou. Celkově všem obyvatelům schází neinformovanost a nepřipravenost v této oblasti násilí a nebezpečí. Lidé totiž nechtějí přijmout varování a vědomě přehlížejí význam reálným hrozbám v dnešní době.

V Pyramidě bezpečí jde o přímou pomoc a uplatnění zásad bezpečí, návod komu můžeme věřit a v co máme usilovat. Zlepšujeme svět a hledáme další produktivní ochránce, kteří nám s tím pomůžou. Společně budujeme Pyramidu bezpečí, kde je přímá pomoc na prvním místě.

Pomáhejme si, jelikož v týmu je vždy větší síla.