Vášeň je důležitý stupeň emoce. Přitahuje nás k člověku, myšlence, víře, věci nebo hodnotě a výrazně ovlivňuje naše myšlení i působení na tomto světě. Je naším nejdůležitějším zdrojem energie, vytrvalosti a vůle.

Vášeň je motivace vycházející od srdce, která je mnohokrát ovlivňována naší životní podstatou a vede nás k naplnění našeho osobního cíle. Nenarodil jsem se pro tento svět, abych sklízel pouze porážky a neúspěchy, jsem zde a po celý život budu mít touhu pomáhat, budovat lásku a budu chtít zůstat jako originál. Když budu žít svůj život jako originál a nebudu plnit pouze očekávaní druhých, jsem na dobré cestě k naplnění svých snů.

Dnes vášeň většině lidem chybí. Většina z nás však chodí do práce pouze z důvodů „honbou za penězi“.  Je však mezi námi spousta lidí, kteří si udrželi svoji vášeň a žijí svůj život. Pracují s nadšením, neustále chodí s novými nápady a vytvářejí kulturu založenou na spolupráci a pomoci.

Abychom našli svojí pravou vášeň, můžeme si při aktivitě nějakého koníčku pomoci v seberealizaci. Koníček nám pomůže nalézt rovnováhu v našem životě, je však nutné vycházet z našeho přirozeného potenciálu a měl by nás koníček opravdu bavit. Pokud nalezneme i práci, která nás baví a stane se našim koníčkem, tak potřebný zdroj peněz se stane pro nás zábavnějším. Bohužel většina z nás nepochopila, kam nás dnešní příležitosti směřují. Jsme pod vlivem „internetového vlivu“ a zapomínáme, že bychom měli méně pracovat a o to více se musíme věnovat rodině.

Vášeň je touha, nadšení něco vytvořit, něco dokázat, nebo něco naplnit? Již nějakou dobu nás média, autority, politikové neustále hromadně očkují negativní a neosobní vášní. Ocitáme se v karanténě a nejsme schopni najít tu naši opravdovou vášeň. Najdou se však mezi námi jedinci i skupiny, kteří dělají každý den svoji práci s vášní a žijí každodenní život v nadšení. Abychom vášeň v lidech viděli, je třeba v prostoru chodit s otevřenýma očima a otevřenou myslí. Je však nutné vědět, že lidé s vášní jsou politikům a těm, co stojí za politiky „nechtění“ jelikož pracují na svých snech a ne na snech politiků.

Jako malé děti jsme si hráli s vášní a nadšením. Když jsme si hráli, byli jsme jako v ponorce, nepociťovali jsme hlad a neměli ani žízeň. Maminka nás volala k jídlu nespočetněkrát. My jsme ji však přes své nadšení ze hry neslyšeli. Vášeň má obrovskou výhodu. Když něco děláme s vášní, tak nevnímáme pochybnosti našeho okolí. Věk však může naši vášeň velice ovlivnit. Je to způsobeno, jak už bylo řečeno naši výchovou, vzděláváním, a zkušenostmi. Dle mého názoru, to více než s věkem, souvisí s naším vnitřním nastavením. Dnešní rodinná výchova je u většiny z nás ovlivněna řadou okolností, které jsou potlačovány emocemi i negativními pocity. Vzdělávání je zaměřeno na naše materiálno. Jsme „řízeni“ abychom dosahovali výsledků podle představ „vůdců, rodičů, učitelů, manažérům, politikům a celebrit“.

Jak tedy využít svoji vášeň ve svém životě a jít si za svým snem? Je nutné vědět, že sny a vášeň spolu velmi souvisejí. V průběhu života ztrácíme vášeň postupně a ani si to kolikrát vůbec neuvědomujeme. Přestáváme snít a to je hlavní důvod proč se vášeň vytrácí. Pokud si obnovíme sny, dokážeme najít i probudit opět svoji vášeň. Je třeba začít opět snít! Bylo už jednou řečeno, že logika nás dostane z bodu A do bodu B, ale já říkám, že sny nás dostanou úplně všude. Čím větší emoce, nadšení a vášeň dáme do cesty za sny, tím větší budeme mít pravděpodobnost, že se sny stanou naší realitou. Nehledejme tedy vášeň, ale probuďme svoji fantazií a začněme opět snít.

Nemůžeme však a pouze jenom snít? Sen se stává skutečností pouze v momentu, kdy přechází do reality. Proto je důležité vykročit za svým snem a to nekompromisně. Většině z nás sny utečou, jelikož se stále neprobudily a čekají až přijde ten správný čas. Proto pro aktivaci jakéhokoliv snu je zapotřebí „AKCE“. Je nutné vykročit na cestu za snem a vědomě žít každou sekundu, minutu, hodinu, den, měsíce i roky svého života.  Abychom se však na naší cestě neztratili, je nutné si určit priority. Musíme se zaměřit v danou chvíli pouze na to, co je pro nás opravdu důležité, a udělat vše pro její realizaci.

V dnešní době je velice těžké zastavit čas, anebo pouze přemýšlet, co nám doba přinese. Výstižný výraz legionářů „pochoduj nebo zemři“ nám může připomínat, že současný způsob života není pro slabé jedince.  Jako legionáři pochodují již od roku 1831 dodnes. Nezastaví se, protože jsou unaveni, zastaví se, až dojdou do cíle a ví, že vše začíná, teprve až tam.

Jaký teda mají legionáři sen a co je tolik žene vpřed? Prozradím vám jedno velké tajemství, které jsem mohl objevit po dobu mého patnáctiletého působení v řadách cizinecké legie. Sen každého legionáře je přežít! Proto dnes vím, že náš život není nastaven tak, aby nám splnil každé naše přání. Jak už bylo řečeno je nutné si určit priority a postupně se dostávat od jednoho snu k dalšímu. Dalším důležitým životní bodem je, že se nesmíme uspokojit pouze s jedním snem, který nám vyšel, nebo i nevyšel. Přestaneme-li snít, automaticky přestáváme žít.

Dnešní mládež při položení otázky: „Jaké máte sny“. Odpovídají většinou takto: „Nemáme čas na sny, ani na koníčky, máme důležitější věci momentálně na práci, sny si splním až budu v důchodu“. Víme asi přesně o jaké věci jim jde „internetová revoluce“. Většinou odpověď zní, nemáme žádné sny. Vášeň se z jejich života vytrácí, nevěnují se svým snům a pracují na snech někoho jiného. Do života tak přichází vyhoření, strach, utrpení i nemoci.

Já jsem šťastný člověk, protože se mi podařilo zatím vždy splnit to, co jsem chtěl. Ale i přesto mám ještě spoustu nesplněných snů, proto jsem nepřestal snít. Splnil jsem si sny a vždy jsem se plně soustředil, ale jestli uspějeme nebo ne, závisí na celé řadě různých okolností. Stanovený cíl musel ve mně vždy vzbudit vášeň a nadšení, a to nejen ve mně. Nadšení jsem musel přenést i na okolí, které jsem neustále potkával na své cestě. Hluboce jsem však vždy v sobě cítil, že mi sen splní.

A proto já dnes říkám nahlas, že jsem se nenarodil pro tento svět, abych sklízel pouze porážky a neúspěchy, jsem zde a po celý život budu mít touhu pomáhat, budovat lásku a budu chtít zůstat jako originál. Mé pevné odhodlání je vedeno inspirací mých dětí, kteří mají velké sny a já se k nim připojuji zas. Jsem šťastný, protože mám svoji vášeň a své sny.